Springfield Armory OPERATOR

Země původu: USA
Ráže:    .45 ACP
Kapacita zásobníku: 8 nábojů
Typ zbraně: samonabíjecí pistole
Výrobce: Springfield Armory
Sériové číslo: NM739553
Hmotnost: 1,18 kg
Celková délka: 218 mm
Výška: 133 mm
Délka hlavně: 5''
Rok pořízení zbraně: 2022
Pořizovací cena zbraně:  46.500 Kč

 

O pistoli

Na pistoli 1911 Operator poslední generace od Springfield Armory jsem se strašně těšil. Jedná se o pistoli taktického zaměření a za mne krok správným směrem na dnešním přesaturovaném zbraňovém trhu. I když nelze pochybovat o výhodách moderních plastových „striker fired“ pistolí, hlavně v podobě nízké hmotnosti a vysoké kapacity zásobníků, tak devatenácet jedenáctka zůstává stále oblíbená i v dnešní době. Za více jak 100 let své existence prokázala, jak efektivní, spolehlivou a přesnou zbraní dokáže být. Zastavovací účinek její klasické ráže .45 ACP s 230 grainovou střelou je fenomenální a na střelnici je s ní zábava. Současná společnost Springfield Armory je na trhu s pistolemi 1911 americkou stálicí a právem je považována za jednoho z nejlepších výrobců těchto pistolí na světě. Její vznik se datuje k roku 1974, na místním trhu slaví značné prodejní úspěchy a těší se dlouhodobě velmi dobré pověsti místní střelecké komunity. Já na základě mých několika návštěv USA v průběhu letošního roku mohu říci, že nějaká pistole od Springfield Armory je s úspěchem pravidelně rececenzována nebo testována v různých odborných časopisech. Naposledy to byla žhavá novinka Springfieldu 1911 Prodigy s dvouřadým zásobníkem v Guns&Ammo. Američané mají pistole od Springifield Armory zjevně velmi rádi.

Jejich devatenácet jedenáctky jsou designově nádherné. Reálný vzhled je ještě mnohem hezčí na fotografiích. Ten kdo u Springfield Armory design pistolí navrhuje by zasloužil metál. A výrobní zpracování je naprosto precizní. Takto nadstandardně zpracovaná je jakákoliv jejich zbraň včetně pušek, když je vezmete do ruky. Prostě jim nemáte až tak co vytknout. Navíc se pohybují v dostupné cenové hladině.  Jejich 1911 Operator je výjimečná pistole a to hlavně díky své více jak desetileté bohaté historii. Dost ji také proslavil jeden z nejznámějších amerických odstřelovačů, člen speciálních námořních jednotek US navy SEALs, Chris Kyle. Když poskytl po odchodu z aktivní služby námořnictva rozhovor pro časopis NRA Shooting Illustrated, tak se ho mimo jiné redaktor ptal, jakou používal během svých nasazení krátkou zbraň. Odpovědí bylo, že námořnictvo používá pistoli SIG P226, ale on že nemá příliš v oblibě ráži 9mm Luger. Proto při nasazení využíval jeho osobní SIG P220 v ráži .45 ACP. A když mu byla položena otázka, kdyby si mohl vzít do boje jakoukoliv krátkou zbraň, jakou by si vybral? Odpověděl, Springfield TRP Operator. Že je obrovským fandou pistole 1911 a obdobně jako SIG si do akce brával i svůj Operatror. Chris Kyle byl důkazem toho, o jak spolehlivé pistole z produkce Springfield Armory se z dlouhodobého hlediska jedná. A to i při užití v bojových podmínkách. I po jeho odchodu z armády dostávaly zjevně jeho Springfieldky dost zabrat, ale nejen ony. Chris Kyle tvrdil, že i v civilu chodí střílet minimálně 3x týdně. Jednak z toho důvodu, že jako střelecký instruktor potřeboval dost trénovat, ale i proto, aby se nemohli někteří studenti nebo jiní instruktoři vytahovat, že střílí lépe než Chris Kyle. V té době byl již slavný díky své knize Americký sniper. Za účelem uctění jeho památky zbrojovka po jeho smrti vydala limitovanou edici pistole Legend Series 1911 TRP Operator. TRP je zkratka „Tactical Response Pistol“ a byla to jedna z předchozích verzí Operatoru.

Operator není ale jedinou takto proslulou pistolí 1911 od Springfield Armory. Velkou popularitu ještě před Operatorem získala pistole Professional 1911 plné velikosti vyvinutá speciálně jejich Custom shopem (ladičské oddělení) pro jednotku FBI HRT. Což je taktická jednotka zabývající se záchranou rukojmích. Později byly vyzbrojeny stejnou pistolí i některé regionální jednotky SWAT. Historie a vznik samotné pistole Operator je spjatý s Expedičními jednotkami americké námořní pěchoty. I když velení těchto jednotek mělo v úmyslu v roce 2005 nakoupit komerční pistole Professional 1911, identické jako FBI HRT, tak nakonec v roce 2010 vyhlásilo soutěž o novou pistoli, která by měla nahradit jejich stávající služební pistole M45. Tyto pistole začínaly být po letech opotřebované a počet mariňáků se navíc postupně zvyšoval. Zbrojovka Springfield Armory předložila pistoli plné velikosti nazvanou Loaded MC Operator s railem M1913 na rámu, tritiovými mířidly, černým závěrem a olivově zeleným rámem. Samozřejmě v ráži .45 ACP. Pistole Springfield Armory u námořnictva nakonec neuspěla. Ale ale jak to tak bývá, otevřely se tím dveře pro dodávky na civilní trh a zde si pistole získala značnou oblibu. Nabízena byla za ta léta v různých provedeních pod označeními Loaded Marine Corps Operator, TRP Operator nebo Range Officer Operator. Mimo pětačtyřicítky se pistole vyráběly i v desetimilimetrové ráži a také s prodlouženou 6’’ hlavní. Zbrojovka Springfield Armory byla také průkopníkem užití montážní lišty pro příslušenství na rámu pistolí a ten je charakteristickým znakem všech Operátorů až do dnešních dnů.

Aktuálně jsme dovezli do společnosti 3E ZBRANĚ poslední verzi pistolí 1911 Operator, dále pistole  Ronin a pak také pušky AR-15 Saint Edge a Saint Victor. Ve výsledku se část dovezených zbraní rozprodala ještě před oficiálním zahájením prodeje, zjevně dobrá pověst tyto zbraně předchází i u nás. Jednalo se o první část dodávky, kdy se naše nabídka skladových zásob rozroste ještě o další verze pistole Ronin včetně verze Target nebo EMP, dále o pistole Mil-Spec, Garisson, Emissary nebo SA-35 (což je velmi povedená obdoba Browningu HP). Stejně jako u třeba Wilson Combat se u nás můžeme setkat s občasnými individuálními dovozy, ale my hodláme do budoucna nabízet ucelenou produktovou řadu výrobce Springfield Armory.

Poslední verze pistole nazvaná jednoslovně Operátor byla představena 20.12.2021 a my jsme ji ihned po uveřejnění u výrobce objednali. Pistole přišly po 11 měsících čekání. Osobně na mě už na první pohled zapůsobila natolik, že jsem jednu přihlásil a ihned ji šel vyzkoušet na střelnici. Pistole je doslova krásná. Její design se opravdu povedl. Jedná se o vrchol strojírenské výroby, na pistoli nelze najít žádné hrubé plochy, neopracované hrany nebo stopy po nástrojích a to ani na vnitřních plochách. Do budoucna bude sloužit jako předváděcí pro naše zákazníky. Je to poctivá zbraň pro ty, kteří uvažují stejně jako já a nesáhnou po klonech devatenácet jedenáctek z Asie, Jižní Ameriky nebo Německa. Prostě chtějí Ameriku, protože je to o zkušenostech, které v USA s výrobou pistolí 1911 za těch více jak sto let mají.  První Browningova samonabíjecí pistole jakožto předchůdce pistole 1911 vznikla již v roce 1900 a Amerika je kolébkou těchto pistolí. Pistole Operator je vyráběna v jedné jediné variantě, velikosti Government s 5’’ hlavní a celo černém provedení. Tedy mimo světle zelených střenek, hlavně, spouště a hlavňové objímky (bushingu), které jsou ponechány v barvě kovu. Ráže je dostupná jediná, klasická plnotučná .45 ACP. Je to samonabíjecí pistole s jednočinnou SA spouští. Základem je klasická Browningova konstukce, ale v moderním střihu korespondujícím s 21. stoletím. Závěr je uzamčen pomocí dvou žeber na hlavni, která zapadají do vybrání v závěru a pokles/výkyv hlavně je řízen řetízkovým článkem pod hlavní. Pistole je již v základu vybavena oboustrannou manuální pojistkou, lištou pro příslušenství na rámu se třemi drážkami (laser, svítilna) a kovanou nerezovou match grade hlavní terčové kvality. Není potřeba na pistoli cokoliv ladit nebo do ní nějak dále investovat (mimo střeliva). Funguje perfektně, alespoň k mé plné spokojenosti již po vybalení. Je ale těžká, je to poctivý kus železa, váží bez nábojů 1,18 kg a měří 218 mm.

Pistole má mušku a hledí zvýrazněné bílými body, hledí je nazvané jako Tactical Rack sight. Je možné pomocí něho natáhnout závěr nebo v případě selhaní výstřelu pistoli přebít o tvrdou podložku jednou rukou. Hledí je na zadní straně a muška na vrchní ploše drážkovaná proti odleskům. Kohout pistole je skeletizovaný se zdrsněným palečníkem. Spoušť je jednočinná, dle očekávání výborná, konzistentní, s krátkým namáčknutím. Přesně taková, jakou ji chceme mít. Má odlehčení v podobě 3 otvorů a na dotykové hraně má rýhování, aby z ní prst nesklouznul při spouštěšní v né úplně ideálních podmínkách. Odpor pistole jsem naměřil přesně 2kg, tak akorát pro taktické nebo obranné využití, že ji střelec nechtěně neumáčkne ve stresové situaci. Ale pořád se s ní dá precizně spouštět. Ten odpor není pocitově ani znát. Propad spouště je regulovatelný, ale nijak jsem nastavení na pistoli neměnil. Pádovou pojistku pistole nemá, to by ale pistole musela spadnout z Empire State Building aby nechtěně vystřelila. Devatenácet jednáctky mají obecně dost tuhou pružinu úderníku. Navíc je pistole jištěna bezpečnostním ozubem na kohoutu a dlaňovou pojistkou. Kohout lze zajistit jen v nataženém stavu pomocí palcové pojistky. Záchyt závěru, zásobníku a manuální pojistka jsou dobře v dosahu střílející ruky. K pistoli se dodávají dva 8 ranné zásobníky s botkou a otvory pro kontrolu, kolik nábojů je v zásobníku napáskováno. Funguje to dobře. Dodává je společnost Mec-Gar, což je renomovaný a zkušený výrobce zásobníků. Vytahovač je klasicky vnitřní, ústí zásobníkové šachty je rozšířené pro rychlé přebytí. Rozborka je identická jako u jakékoliv jiné devatenácet jedenáctky, není k tomu potřeba žádné nářadí. Rovný doměrek bicí pružiny a dlouhá spoušť evokují design původního provedení klasické pistole 1911. Střenky mají agresivní, ale pro ruku příjemné zdrsnění, zdrsněna je výrazně pro jistý úchop i zadní část rámu. Levá střenka má vybrání pro palec. Každá střenka je jištěna 2 šourby torx. Barva střenek je něco jako khaki, jsou vyrobeny z materiálu G10 a jsou od společnosti VZ Grips. Takže opět zaručená kvalita jednoho z předních výrobců.

Co na pistoli zaujme, je precizní ústí hlavně a fakt velký bobří ocas. Jednak není šance, že by se ruka dostala do kontaktu s kohoutem a pak také jeho velikost dost napomáhá zvládání zpětného rázu. Úchopové drážky závěru sloužící k jeho natažení jsou vpředu i vzadu, opět dostatečně hluboké a podřízené fungovaní za jakýchkoliv podmínek. Rám a závěr jsou kované, což je typické pro Springfield Armory. Výsledkem je dlouhá životnost pistolí, na rozdíl od některé laciné konkurence, která toto řeší odlitky. Povrch závěru a rámu pistole je Cerakotový a velmi odolný, obzvláště proti kotozi. Na levé straně závěru je vyražen nápis Operator, na pravé logo a název zbrojovky Springfield Armory. Pistole se dodává nejen v papírové krabici, ale ještě v kvalitně provedené látkové tašce se zipem, která bez problému pistoli ochrání při cestě na střelnici. Pistole kromě taktického využití jistě dobře a spolehlivě poslouží při obraně obydlí. Vzhledem k váze a rozměrům se ale o pistoli na každodenní nošení nejedná, spíše možná jen příležitostně pro radost.

A jak na střelnici?

Natáhnout závěr u pětačtyřicítky vyžaduje díky tužší vratné pružině závěru více síly než u pistolí komorovaných na devítimilimetrový náboj. Ale okamžitě si u Operatoru všimnete, jak precizně bez vůlí je závěr v rámu usazen a jak hladce bez drhnutí se v něm závěr pohybuje. Jako by se pohyboval po kuličkách ložiska. Při zasouvání zásobníku do zbraně musíte v polovině dráhy překonat určitý odpor, takže se nestane, že by střelec plně napáskovaný zásobník ve stresové situaci do zbraně nedomáčknul a místo prvního náboje si tak natažením závěru do komory nabil vzduch. Super věc. Páskování zásobníku jde hladce až do posledního osmého náboje. Na záchyt zásobníku je potřeba více zatlačit, opět je to pojistka proti jeho nechtěnému uvolnění v krizové situaci. Co naprosto precizně funguje jsou záchyt závěru a manuální palcová pojistka, která v obou polohách krásně docvakne. Mají sametový chod. Opakování výstřelů není samozřejmě tak rychlé jako u devítky, ale zpětný ráz je dobře kontrolovatelný a to hlavně díky textuře rukojeti, velkému bobřímu ocasu a váze dlouhého závěru. Pistole se krásně vrací do záměrné. Sice je zpětný ráz pětačtyřicítky mohutný a ani zdvih pistole po výstřelu není nijak zanedbatelný, ale pistole nijak nemlátí do ruky. O něco delší prodleva mezi výstřely poskytuje prostor pro opětovné srovnání mířidel při rychlejší střelbě. Takže paradoxně rychlejší opakování výstřelů s Operatorem bylo dost přesné. K čemuž také přispívá i krátký a perfektně čitelný reset spouště. Za mne to bylo dost pohodové a příjemně dvě hodiny na střelnici strávené testováním pistole. Což se ale u každé velkorážní krátké zbraně říci nedá. Možná je odvážné srovnávat pistoli 1911 s revolverem .500 SW. U toho svého s hlavní o délce 8,38’’ mám nastříleno možná 1000 ran, ale naposledy jsem po jedné nešťastné ráně skončil na chirugii, když mne revolver kopnul do ruky. Od té doby jsem ho už dva roky nevytáhnul. U Operátoru nic takového nehrozí, střílení byla zábava a dvě hodiny utekly jako voda. Operator je pistole pro chlapy.

Začnu také svou vyloženě osobní zkušeností. Jsem sice fanda Glocků. Ale podle mého, pokud chci co nejrychleji vytáhnout pistoli z pouzdra a vystřelit, tak se nedá první rána zkazit víc než s Glockem. Naopak ale nedokáži vystřelit první ránu rychleji a přesněji než s 1911. Pokud člověk nemá s Glockem nadrilované zapíchnutí společně se správně načasovaným namáčknutím spouště, tak při rychlém vytažení pistole první ránu strhne. I když už mám to zapíchnutí dost naučené, tak se mi to občas stane. Sice málo, ale stane. Pak už jsou ale další výstřely snadné díky resetu, který je u mého nijak neladěného Glocka 45 9mm krásně čitelný. Ano, existují plastové pistole s lepší spouští a mířidly, jako je například HK SFP9, ale u svého hákáčka mám zase hůře čitelný reset než u Glocka. Proto HK nikdy u sebe nenosím a mám ho jen pro zábavu na střelnici. U jakékoliv 1911 se mi ale nic z toho neděje. První i poslední rána mi padá přesně tam kam chci. Devatenácet jedenáctky mají obecně vynikající SA spouště, mnohem lepší než striker fired nebo DA pistole. Charakteristický pro pistole 1911 je hladký a lineární chod spouště s jasně předvídatelným bodem, kdy dojde k uvolnění kohoutu ze záchytu a následnému výstřelu. Což přispívá k udržení srovnané linie mířidel během spouštění a celkové přesnosti. Skvělá je i ergonomie, sklon rukojeti je považován obecně za etalon a mně perfektně vyhovuje. A to je pro mne přesně ten recept na přesný a rychlý výstřel. S devatenácet jedenáctkou střílím ve finále přesněji, pokud se jedná o devítku tak i rychleji a mám v tom celkově větší jistotu v porovnání s platovými pistolemi. A navíc to umí být velmi přesné pistole.

Z přesnosti pistole jsem byl až dost v šoku, což bude dost souviset s match grade hlavní. Sice je to spíše takové marketingové označení přesně vyráběných hlavní, ale Springfield Armory zjevně nelže. Žádný mířenkář rozhodně nejsem. První zásobník jsem z Operatrora zkusil zamířit na 20 metrů a zásahy šly vpravo nahoru průměrně do devítky na zelené nekrytě ležící figuře, s rozptylem tak 8 centimetrů. Pak jsme vystřílel padesátku nábojů a zásahy na 20 metrů začaly chodit do 5 centimetrů. Musel jsem ale mířit lehce pod desítkový kruh. Podstatné je ale, že jsem to dokázal opakovaně na několika terčích po sobě takto bezchybně vyprázdnit zásobník. Tahle pistole snad odpustí každou chybu. Nemůžu říci, že bych rozhodně toto dokázal s každou pistolí. Když bych měl střelecké výsledky porovnat s obrannou pistolí Wilson Combat EDC X9, což je o kategorii vyšší level zbraně, tak s EDC X9 rozhodně střílím rychleji, je to devítka. I první rána je rychlejší a přesnější než u Operatoru, jsem hodně zvyklý na pistole s plnohodnotnou rukojetí a 4’’ hlavní. Je to do značné míry dáno i geniálními mířidly Wilsonu. Mířidla Springfieldu jsou sice také dobře čitelná, nepředstavovaly pro mne žádný problém, ale na tomto poli vítězí Wilson Combat na plné čáře. Na druhou stranu, EDC X9 umí být také enormně přesné, ale zdaleka mířenka není v mých rukách vždy tak stabilní. Jsem zvědavý, až to porovnám s nějakou pětipalcovou pistolí Wilsonu, které máme právě na cestě z USA. Třeba CQB nebo Classic.

Úchop pistole je jistý a i když vzor střenek působí dost agresivně, tak neškrábe. Zápalky byly silně napíchnuté uprostřed, 100% spolehlivost pistole považuji za samozřejmost a také tomu tak bylo. Na mě Operator působí tak, že ho můžete hodit do bláta a pořád bude fungovat. Nevýhodou je, že je to těžká pistole, sice né více než jiné 1911 plné délky a je potřeba ji pevně držet. Fyzická únava mne prostě pod dvou hodinách na střelnici dohnala. Je to ale pistole, která naučí střelce správnému úchopu. Úchop nesmí být volný, jinak se může stát, že není stlačena dlaňová pojsitka a střelec nesmí přespříliš tlačit palcem druhé ruky na závěr, pokud ho tam má položený. Jinak nezůstane při posledním náboji zachycen v zadní poloze. Což mi takto funguje u každé devatenácet jedenáctky, že vyžadován je kvalitní úchop, ale pak tyto pistole fungují naprosto bezchybně.

Od té doby, co jsme začali dovážet prémiové devatenácet jedenáctky z USA, tak u mne šly ostatní pistole dost na vedlejší kolej. A to jak na střelnici, tak i na nošení. Operator od Springfield Armory je podle mne i navzdory záplavě různých variant pistolí 1911 jednou z těch nejlepších na trhu. A je také dost charizmatickou pistolí. Sice není úplně zadarmo, ale za sebe bych čekal vyšší cenovku vzhledem k tomu co nabízí, jak kvalitně je to vyrobená pistole a jaký střelecký komfort poskytuje. Člověk zjevně neprohloupí žádnou koupí zbraně od Springfield Armory.